Ideą Szczecińskiej Szkoły pod Żaglami jest stworzenie młodzieży szansy rozwoju własnej osobowości poprzez realizację programu Morskiej Edukacyji Młodzieży.

Nauka

- rozbudzenie ciekawości świata
- uświadomienie młodzieży, że wiedza stanowi jeden wielki zintegrowany obszar
- poznawanie tajników żeglarstwa oraz jej etykiety

Wychowanie

- promowanie wartości takich jak odpowiedzialność, lojalność, cierpliwość oraz wytrwałość w dążeniu do celu
- nauka współpracy i działania w grupie
- pomoc w przełamywaniu słabości
- stworzenie warunków w których naturalnie kreują się autorytety
- reprezentowanie Polski poza granicami kraju

Podróże

- realizacja największego marzenia młodzieży - podróżowania
- pokazanie piękna i potęgi przyrody
- kontakt z obcymi kulturami
- zwiedzanie ciekawych miejsc, odwiedzanie muzeów, wycieczki turystyczne

Kadra

Kadrę Szczecińskiej Szkoły Pod Żaglami tworzą zazwyczaj ludzie młodzi, pełni pasji, którzy chcą pokazać młodzieży inne możliwe drogi do poszerzania swoich zainteresowań.

Drugim wychowawcą jest morze. Udział w Szczecińskiej Szkole pod Żaglami dla wielu młodych ludzi oznacza często pierwszą w życiu pracę. Dość ciężkie warunki życia na statku - ograniczona przestrzeń życiowa, przebywanie w zamkniętej grupie ludzi na niewielkim terytorium, początkowo choroba morska, zła pogoda, konieczność obsługi żagli, prace gospodarcze pod pokładem itp., w naturalny sposób pomagają kształtować charaktery.

Aspekt wychowawczy

Nie bez powodu uczniowie Szkoły pod Żaglami to gimnazjaliści i licealiści. Dla młodych ludzi jest to bardzo ważny w życiu okres. Dojrzewając, szukają własnego miejsca na świecie, zadają pytania, planują przyszłość. Stają się podatni na wpływy, poszukują autorytetów. Nakłada to na kadrę liczne obowiązki, ale jednocześnie daje ogromne możliwości wychowywania młodzieży.

Historia Szkoły pod Żaglami

Idea edukacji i wychowania młodzieży pod żaglami nie jest nowa. Pierwszym kapitanem, który zorganizował rejs z młodymi ludźmi w celach edukacyjnych był Alain Villiers.

W Polsce przed wojną kształceniem młodzieży zajmował się gen. Mariusz Zaruski, wykorzystując do tego celu szkuner Zawisza Czarny. Po wojnie inicjatywę nauki pod żaglami podjął Kapitan Krzysztof Baranowski organizując „Szkoły pod Żaglami" na żaglowcach Pogoria i Fryderyk Chopin. Pomysł ten jest również realizowany przez Kanadyjczyków pod nazwą "Class Afloat" na zbudowanym w Polsce żaglowcu Concordia.

Polecamy

ttsr2017Szczecin 240px


Przekaż 1 procent podatku


  Portal rejsuj pl

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification onlinecpr certification online

Nasi Partnerzy

centrum zeglarskie            wesailors.com          wassyl360

Początek strony